Yüksek İrtifa Antrenmanları

unilaeral kopya
Makaleler Athlete

Yüksek İrtifa Antrenmanları

İlk olarak 1960’larin başlarında profesyonel sporcular tarafından uygulanmaya başlanılan yüksek irtifa antrenmanları, 1997’de Levine ve Gundersen tarafından yayınlanan “living high-training low” (yüksekte yasa – alçakta antrenman yap) makalesindeki yüksek irtifa antrenman modelinden sonra popülerliğini hızla arttırmıştır (1).

Modelin sportif performans üzerinde olumlu etkilerinin oluşabileceğine dair hipotezlerin doğrulanmasıyla birlikte, yüksek irtifaya sahip bölgelerdeki spor tesislerinin sayısında ve bu yüksekliklerde kamp yapan sporcuların sayısında gözle görülür bir artış görülmüştür.

Peki bu model gerçekten işe yarıyor mu? İşe yarıyorsa hangi şart ve koşullarda performansa katkı sağlıyor?

Yüksek İrtifa Antrenmanlarının Yapılmasının Amacı Nedir?

Literatürde yüksek irtifa antrenmanları farklı yüksekliklerle anılmasıyla birlikte, yükselti deniz seviyesinden 1600 metre ve daha yüksek ortamları tanımlamaktadır.

Yüksek rakım antrenmanlarındaki asil amaç, hipoksi (dokudaki oksijen oranının azalması) sebebiyle kırmızı kan hücrelerinde artış sağlamak ve bu sayede kan içinde oksijen taşıma kapasitesini yükselterek performansı arttırmaktır. Yükselti antrenmanları içerisindeki önemli fizyolojik süreçlerden biri olan ve fizyolojide “erythropoiesis” olarak tanımlanan kırmızı kan hücrelerinin üretimi, hipoksik ortamda tetiklenir ve düşük oksijenin böbrek tarafından ağılanması sonucu üretilen erythropoietin hormonu sayesinde başlatılır (2). Araştırmalara göre vücudunda yüksek sayıda kırmızı kan hücresi bulunan atletlerin performansının diğerlerine göre daha başarılı olduğu kayıt edilmiş ve bu yüzden bu yöntemi kullanmak antrenörler tarafından mantıklı bulunmuştur (3).

Yüksekte Yaşa Alçakta Antrenman Yap!

Geçmiş yıllarda ve günümüzde yüksek irtifa antrenmanlarının nasıl yapılması gerektiğiyle ilgili fizyolojik süreçlerin belirlenmesi için onlarca farklı deneme yapılmıştır. Başlarda “yüksekte yaşa-alçakta antrenman” ve “yüksekte yaşa -yüksekte antrenman yap” olarak iki model belirlenmiş, ancak yapılan araştırmalar sonucunda yüksekte yaşa-yüksekte antrenman yap modelini uygulayan sporcuların deniz seviyesine tekrar döndükten sonra performanslarında önemli bir artış yaşanmadığı kaydedilmiştir (3).

Konuyla ilgili yapılan farklı çalışmalar incelendiğinde, Mellerowics ve ark. tarafından orta mesafe ve uzun mesafe koşucuları üzerinde yapılan bir araştırmada, 6 haftalık yüksek rakım antrenmanı sonucunda VO2maks değerinde %16’lik bir artış tespit edilirken, 3000 metre koşu performansında ise %5’lik bir gelişme not edilmiştir (2).

Benzer bir başka araştırmada ise Levin ve Gundersen, 39 elit seviye üniversite düzeyinde koşucu üzerinde, sporcuları üç farklı gruba ayırarak kapsamlı bir çalışma gerçekleştirmiştir:

 1. Grup: Orta yükseltide yaşayan (2.500 metre) – düşük yükseltide antrenman yapan (1.250 metre).
 2. Grup: Orta yükseltide yaşayan – Orta yükseltide antrenman yapan.
 3. Grup: Düşük yükseltide yaşayan (deniz seviyesi 150 metre)- Düşük yükseltide antrenman yapan.

Araştırma sonucunda sadece orta yükseltide yaşayan, düşük yükseltide antrenman yapan grupta Vo2maks iyileşmesi gözlemlenmiştir (1).

Gundersen ve ark. Tarafından elit sporcular üzerinde yapılan bir başka araştırmada ise, sporcuların performanslarında %1,1’lik bir artışla birlikte, VO2maks değerleri 2.3± 2.6ml/kg-1/min-1 olarak saptanmıştır. Performanstaki %1,1’lik artış her ne kadar düşük gözükse de, elit sporcuların yarışları saniyenin binde biriyle kazandibini ve dünya rekorlarının çok küçük farklarla girildiğini göz önüne alındığında bu artışın önemli olduğu düşünülebilir (4).

Yüksek İrtifa Her Zaman Olumlu Etkiler Doğurabiliyor Mu?

Birçok sporcu için “yüksekte yaşa – alçakta antrenman yap” modeli işe yarar görünmekle birlikte, modelin işe yaramadığı da onlarca örnek bulunmaktadır. Elde edilecek sonuçları etkileyebilen onlarca farklı faktörün olması (antrenman tecrübesi, rakım, antrenman şiddeti vb.) yüksek irtifadan elde edilecek faydaların geniş kitlelere yayılmasını engellemektedir.

Bu nedenle, bilinçsiz bir biçimde, “yükselti sporcuya her türlü fayda sağlar” gibi bir anlayışın benimsenmesi kişileri yanlışa sürükleyebilir.

Yüksek İrtifa Etkisi Yarattığı Söylenen Ekipman ve Teknolojiler Ne Kadar İşe Yarıyor?

 • Yükseklik antrenman maskeleri: Son yıllarda popülerleşen yükseklik antrenman maskeleri, solunum kasları için bir direnç antrenmanıdır, yükseklik antrenmanlarından doğacak faydalar ile bir ilgisi bulunmamaktadır. Genel olarak bu maskelerin yükseklik kelimesiyle birlikte sunuluyor olması pazarlama stratejisidir. Bu maskeler antrenman yaparken tarz(!) durmakla birlikte, konuyu bilen bir kişi için gülünç olmaktan öteye gidememektedir 🙂
 • Hipoksi uyku odaları: Uyku odaları yüksek irtifadan doğacak olumlu etkiler konusunda oldukça ilgi çeken yöntemler arasındadır. Ancak hipoksi uyku odalarında ölçülebilir sonuçlar elde etmek için hipoksik ortamda uzun süre kalınması gerekmektedir. Bu uyku odalarında 12 saatten fazla süre geçirmenin herkes tarafından uygulanabilir olmayışı yöntemin en büyük sınırlılığıdır.
 • Yüksek irtifa antrenman odaları: Yüksek irtifa odaları, yalnızca antrenman için kullanıldığında etkisizdir. Sporcular, çoğu insan için mümkün olmayan faydaları deneyimlemek için her gün yüksek irtifalı bir ortamda 12 saatten fazla zaman harcamalıdır.

Yapılan çalışmalar incelendiğinde, yüksek irtifa antrenmanlarının, yeterli süre ve irtifada yapıldığı takdirde hem elit hem de amatör sporcuların performansları üzerinde önemli derecede bir artış gösterebileceğini ve bu antrenman seklinin özellikle sporcuların müsabakalarının olmadığı dönemlerde performans artışı için efektif bir yol olabileceğini söylenebilir. Ancak konuyla ilgili altı önemli çizilmesi gereken nokta, yüksek irtifadan doğacak olumlu etkilerden yararlanabilmek için yeterli süre bu irtifaya maruz kalmak ve tekrardan deniz seviyesine geri dönüldüğünde belirli bir süre sonra ortadan kaybolacak bu olumlu etkiler için doğru bir zamanlama seçmektir.

Tüm yazılanlar toparlandığında, yüksek irtifanın olumlu etkilerinden sportif performansa transfer sağlamak oldukça olasıdır. Ancak bu etkilerin uzun süreli olmadığı (2-3 hafta) ve sürekli olarak uygulanmasının rasyonel olmadığının bilincinde olunması gerekmektedir. Bununla birlikte, çeşitli çalışmaların yüksek irtifa etkisinden olumlu etki sağlayamaması, yüksek irtifa etkisinin her şartta ve koşulda gerçekleşemeyebileceğinin bir göstergesi olabilir. Bu nedenle doğru irtifa ve doğru irtifaya olan maruziyet konuları incelikle irdelenmelidir.

Kaynaklar

1- Levine BD and Stray Gundersen J. “living high-training low”: effect of moderate altitude acclimatization with low-altitude training on performance. J Appl Physiol 1997.

2- B. Friedmann-Bette (2008). Classical altitude training. , 18(Supplement s1), 11–20. doi:10.1111/j.1600-0838.2008.00828.x

3- Lundby C, Millet GP, Calbet JA, et alDoes ‘altitude training’ increase exercise performance in elite athletes?British Journal of Sports Medicine 2012;46:792-795.

4- Stray-Gundersen, James; Chapman, Robert F.; Levine, Benjamin D.  (2001). “Living high-training low” altitude training improves sea level performance in male and female elite runners. Journal of Applied Physiology, 91(3), 1113–1120.doi:10.1152/jappl.2001.91.3.1113

5- Mujika, I., Sharma, A. P., & Stellingwerff, T. (2019). Contemporary periodization of altitude training for elite endurance athletes: a narrative review. Sports Medicine49(11), 1651-1669.

Comments (396)

 1. vorbelutr ioperbir

  Hello, Neat post. There is an issue along with your website in web explorer, might test thisK IE still is the marketplace chief and a big component of other folks will leave out your magnificent writing because of this problem.

 2. Justinram

  Online medicine home delivery https://indiaph24.store/# reputable indian pharmacies
  indian pharmacy paypal

 3. Rickyoxype

  legitimate canadian pharmacy online [url=https://canadaph24.pro/#]Large Selection of Medications from Canada[/url] global pharmacy canada

 4. Pedroguera

  mexican online pharmacies prescription drugs: mexico drug stores pharmacies – mexican pharmacy

 5. Justinram

  india pharmacy https://indiaph24.store/# best india pharmacy
  indian pharmacies safe

 6. Marcelexafe

  https://canadaph24.pro/# canadian pharmacies

 7. MichaelTweni

  https://mexicoph24.life/# mexico drug stores pharmacies

 8. Rickyoxype

  best india pharmacy [url=http://indiaph24.store/#]buy medicines from India[/url] world pharmacy india

 9. Marcelexafe

  https://canadaph24.pro/# pharmacies in canada that ship to the us

 10. DavidMok

  nolvadex half life [url=https://nolvadex.life/#]nolvadex 20mg[/url] how to lose weight on tamoxifen

 11. WilliamTar

  https://lisinopril.network/# buy lisinopril no prescription

 12. RonaldSex

  http://nolvadex.life/# tamoxifen skin changes

 13. Randallfum

  nolvadex during cycle: tamoxifen 20 mg – tamoxifen side effects forum

 14. CharlesOmill

  http://cytotec.club/# Abortion pills online
  tamoxifen breast cancer [url=https://nolvadex.life/#]tamoxifen bone density[/url] tamoxifen endometrium

 15. DavidMok

  purchase cipro [url=https://ciprofloxacin.tech/#]ciprofloxacin generic price[/url] buy cipro cheap

 16. WilliamTar
 17. Randallfum

  what happens when you stop taking tamoxifen: tamoxifen breast cancer – nolvadex for sale

 18. DavidMok

  ciprofloxacin 500mg buy online [url=http://ciprofloxacin.tech/#]п»їcipro generic[/url] buy cipro online without prescription

 19. WilliamTar

  https://finasteride.store/# buy propecia now

 20. CharlesOmill

  http://finasteride.store/# how cЙ‘n i get cheap propecia pills
  rx drug lisinopril [url=https://lisinopril.network/#]where can i buy lisinopril[/url] lisinopril 40 mg coupon

 21. Randallfum

  buy zestoretic: lisinopril 10mg tabs – lisinopril 50 mg

 22. DavidMok

  natural alternatives to tamoxifen [url=https://nolvadex.life/#]tamoxifen alternatives premenopausal[/url] tamoxifen and weight loss

 23. RonaldSex

  http://nolvadex.life/# femara vs tamoxifen

 24. WilliamTar

  http://nolvadex.life/# does tamoxifen cause bone loss

 25. DavidMok

  purchase lisinopril 10 mg [url=http://lisinopril.network/#]buy generic lisinopril[/url] rx 535 lisinopril 40 mg

 26. Randallfum

  cost of cheap propecia online: get generic propecia pills – how cÉ‘n i get cheap propecia pills

 27. DavidMok

  buying cheap propecia without rx [url=http://finasteride.store/#]buying propecia for sale[/url] order propecia

 28. WilliamTar

  http://finasteride.store/# propecia without a prescription

 29. CharlesOmill

  https://ciprofloxacin.tech/# cipro pharmacy
  lisinopril brand name australia [url=https://lisinopril.network/#]lisinopril 2[/url] lisinopril tabs 88mg

 30. Randallfum

  buy misoprostol over the counter: cytotec pills buy online – purchase cytotec

 31. RonaldSex

  https://ciprofloxacin.tech/# buy ciprofloxacin

 32. DavidMok

  get propecia without dr prescription [url=http://finasteride.store/#]get cheap propecia tablets[/url] buying cheap propecia price

 33. WilliamTar

  http://cytotec.club/# Abortion pills online

 34. Randallfum

  where to buy nolvadex: tamoxifen for sale – nolvadex 20mg

 35. DavidMok

  buy cytotec over the counter [url=https://cytotec.club/#]purchase cytotec[/url] buy cytotec over the counter

 36. WilliamTar

  http://nolvadex.life/# tamoxifen alternatives

 37. Randallfum

  lisinopril 40 mg brand name in india: lisinopril metoprolol – online lisinopril

 38. CharlesOmill

  http://lisinopril.network/# prescription drug zestril
  lisinopril prescription cost [url=http://lisinopril.network/#]zestril medicine[/url] buy lisinopril online no prescription india

 39. DavidMok

  order propecia tablets [url=http://finasteride.store/#]buy generic propecia no prescription[/url] propecia without rx

 40. RonaldSex

  https://nolvadex.life/# tamoxifen headache

 41. WilliamTar

  https://finasteride.store/# buying cheap propecia without prescription

 42. Randallfum

  cheap propecia tablets: buying generic propecia for sale – cost generic propecia prices

 43. DavidMok

  cytotec pills buy online [url=https://cytotec.club/#]cytotec abortion pill[/url] п»їcytotec pills online

 44. WilliamTar

  http://lisinopril.network/# lisinopril 500 mg

 45. DavidMok

  buy cheap propecia pill [url=https://finasteride.store/#]cost generic propecia without dr prescription[/url] order cheap propecia prices

 46. Randallfum

  Misoprostol 200 mg buy online: cytotec abortion pill – Abortion pills online

 47. CharlesOmill

  https://cytotec.club/# cytotec buy online usa
  pct nolvadex [url=https://nolvadex.life/#]tamoxifen pill[/url] tamoxifen and bone density

 48. WilliamTar

  http://nolvadex.life/# does tamoxifen make you tired

 49. DavidMok

  nolvadex gynecomastia [url=http://nolvadex.life/#]buy nolvadex online[/url] nolvadex 10mg

 50. RonaldSex

  https://ciprofloxacin.tech/# ciprofloxacin 500 mg tablet price

 51. Randallfum

  ciprofloxacin: cipro generic – ciprofloxacin generic price

 52. DavidMok

  liquid tamoxifen [url=https://nolvadex.life/#]tamoxifen for men[/url] where to get nolvadex

 53. WilliamTar
 54. Randallfum

  ciprofloxacin 500mg buy online: ciprofloxacin – cipro

 55. ElmerFelry

  Kamagra 100mg [url=https://kamagra.win/#]kamagra.win[/url] Kamagra Oral Jelly

 56. Charleshum
 57. DavidItamS

  https://levitrav.store/# Levitra tablet price

 58. JamesBeero

  Cenforce 150 mg online: order cenforce – Cenforce 100mg tablets for sale

 59. Georgebedia

  sildenafil 50 mg price: Cheapest place to buy Viagra – sildenafil 50 mg price

 60. ElmerFelry

  buy Levitra over the counter [url=http://levitrav.store/#]levitrav.store[/url] Generic Levitra 20mg

 61. JamesBeero

  Kamagra 100mg: buy kamagra online – buy kamagra online usa

 62. ElmerFelry

  buy cenforce [url=http://cenforce.pro/#]cheapest cenforce[/url] Purchase Cenforce Online

 63. Charleshum

  http://levitrav.store/# Levitra tablet price

 64. JamesBeero

  Viagra without a doctor prescription Canada: Buy generic 100mg Viagra online – sildenafil over the counter

 65. ElmerFelry

  super kamagra [url=https://kamagra.win/#]buy kamagra online[/url] Kamagra 100mg

 66. Tylerfam

  https://kamagra.win/# п»їkamagra

 67. Georgebedia

  Kamagra tablets: kamagra.win – п»їkamagra

 68. Charleshum

  https://levitrav.store/# Generic Levitra 20mg

 69. JamesBeero

  buy Kamagra: buy kamagra online – buy Kamagra

 70. ElmerFelry

  cheap kamagra [url=https://kamagra.win/#]kamagra oral jelly[/url] п»їkamagra

 71. Charleshum

  http://levitrav.store/# Levitra 20 mg for sale

 72. JamesBeero

  Buy Cenforce 100mg Online: order cenforce – Purchase Cenforce Online

 73. ElmerFelry

  Kamagra 100mg price [url=https://kamagra.win/#]buy kamagra online[/url] п»їkamagra

 74. ElmerFelry

  Kamagra 100mg price [url=http://kamagra.win/#]kamagra pills[/url] Kamagra Oral Jelly

 75. Charleshum

  https://cialist.pro/# buy cialis pill

 76. JamesBeero

  buy kamagra online usa: kamagra – Kamagra 100mg price

 77. Felipeunsow

  http://pharmworld.store/# cheapest pharmacy for prescriptions

 78. Davidattar

  online canadian pharmacy reviews [url=http://pharmcanada.shop/#]canadian pharmacy 24h com[/url] canadian valley pharmacy

 79. Williamidiow

  canadian neighbor pharmacy: canadian pharmacy online ship to usa – reliable canadian pharmacy

 80. DonaldReepe

  legal online pharmacy coupon code: cheapest pharmacy to fill prescriptions without insurance – best canadian pharmacy no prescription

 81. Donaldcic

  canadadrugpharmacy com: best rated canadian pharmacy – canadian pharmacy phone number

 82. Davidattar

  Online medicine order [url=http://pharmindia.online/#]indian pharmacies safe[/url] top 10 online pharmacy in india

 83. Felipeunsow

  https://pharmcanada.shop/# canadian drug stores

 84. Williamidiow

  buy medicines online in india: india pharmacy mail order – world pharmacy india

 85. Davidattar

  indianpharmacy com [url=https://pharmindia.online/#]indian pharmacy[/url] online pharmacy india

 86. Felipeunsow

  https://pharmworld.store/# overseas pharmacy no prescription

 87. Williamidiow

  reputable indian pharmacies: india pharmacy – buy prescription drugs from india

 88. Davidattar

  online canadian pharmacy [url=https://pharmcanada.shop/#]canadian online drugstore[/url] canadian compounding pharmacy

 89. Donaldcic

  pharmacies in mexico that ship to usa: mexican rx online – п»їbest mexican online pharmacies

 90. Felipeunsow

  http://pharmindia.online/# cheapest online pharmacy india

 91. Jeromemaype

  http://pharmworld.store/# online pharmacy discount code

 92. Williamidiow

  reputable indian pharmacies: pharmacy website india – indian pharmacy paypal

 93. Davidattar

  top 10 online pharmacy in india [url=https://pharmindia.online/#]top online pharmacy india[/url] buy prescription drugs from india

 94. DonaldReepe

  buying from online mexican pharmacy: mexican rx online – mexico drug stores pharmacies

 95. Felipeunsow

  http://pharmmexico.online/# buying prescription drugs in mexico online

 96. Williamidiow

  buying prescription drugs in mexico: mexico pharmacy – mexican drugstore online

 97. Davidattar

  canadian pharmacy no prescription [url=http://pharmworld.store/#]cheapest pharmacy[/url] promo code for canadian pharmacy meds

 98. Donaldcic

  mexican border pharmacies shipping to usa: buying prescription drugs in mexico online – purple pharmacy mexico price list

 99. Felipeunsow

  http://pharmindia.online/# п»їlegitimate online pharmacies india

 100. Williamidiow

  reliable canadian pharmacy: ed meds online canada – ed drugs online from canada

 101. Davidattar

  pharmacies in mexico that ship to usa [url=http://pharmmexico.online/#]buying from online mexican pharmacy[/url] mexican border pharmacies shipping to usa

 102. Charlesthutt

  prednisone 50 mg buy: brand prednisone – prednisone 20 mg prices

 103. HenryChunc

  can you purchase amoxicillin online: where can you buy amoxicillin over the counter – order amoxicillin 500mg

 104. Billyzep
 105. MarvinPrish

  doxycycline [url=http://doxycyclinea.online/#]where to purchase doxycycline[/url] odering doxycycline

 106. RichardTaics

  generic doxycycline: buy doxycycline monohydrate – where to purchase doxycycline

 107. HenryChunc

  how much is zithromax 250 mg: zithromax 250 – zithromax 600 mg tablets

 108. Billyzep

  http://zithromaxa.store/# zithromax canadian pharmacy

 109. Charlesthutt

  order doxycycline online: where to get doxycycline – buy doxycycline 100mg

 110. HenryChunc

  neurontin 600 mg tablet: buy generic neurontin – neurontin 300 mg

 111. RichardTaics

  over the counter prednisone cheap: prednisone cream rx – 200 mg prednisone daily

 112. MarvinPrish

  where to buy prednisone in australia [url=https://prednisoned.online/#]prednisone 10mg tablet cost[/url] prednisone 7.5 mg

 113. HenryChunc

  amoxicillin without rx: amoxicillin 500 mg without a prescription – where to buy amoxicillin 500mg without prescription

 114. Billyzep

  https://gabapentinneurontin.pro/# purchase neurontin canada

 115. MarvinPrish

  prednisone for sale [url=https://prednisoned.online/#]prednisone prescription drug[/url] prednisone buy online nz

 116. Charlesthutt

  zithromax for sale usa: zithromax 500mg price – zithromax z-pak price without insurance

 117. HenryChunc

  neurontin cost generic: neurontin medication – neurontin price south africa

 118. Billyzep
 119. RichardTaics

  how can i get prednisone online without a prescription: prednisone daily use – buying prednisone

 120. MarvinPrish

  generic zithromax online paypal [url=https://zithromaxa.store/#]how to get zithromax online[/url] zithromax z-pak

 121. HenryChunc

  where can i buy neurontin from canada: generic neurontin cost – buy generic neurontin online

 122. MarvinPrish

  zithromax canadian pharmacy [url=https://zithromaxa.store/#]where can i get zithromax over the counter[/url] zithromax generic cost

 123. Billyzep

  http://zithromaxa.store/# buy zithromax canada

 124. HenryChunc

  where can i get doxycycline: buy doxycycline for dogs – buy doxycycline for dogs

 125. MarvinPrish

  odering doxycycline [url=https://doxycyclinea.online/#]order doxycycline[/url] doxycycline

 126. Charlesthutt

  doxycycline hyc: order doxycycline 100mg without prescription – doxycycline tetracycline

 127. Billyzep

  https://gabapentinneurontin.pro/# brand name neurontin

 128. HenryChunc

  neurontin cost uk: how to get neurontin cheap – neurontin 400 mg capsule

 129. RichardTaics

  how to buy amoxycillin: amoxicillin online pharmacy – amoxicillin 500mg

 130. MarvinPrish

  buy prednisone online no script [url=https://prednisoned.online/#]prednisone cost in india[/url] prednisone for cheap

 131. Billyzep

  https://zithromaxa.store/# how to get zithromax over the counter

 132. HenryChunc

  buy doxycycline: where to purchase doxycycline – doxycycline hyclate 100 mg cap

 133. MarvinPrish

  buy amoxicillin over the counter uk [url=http://amoxila.pro/#]order amoxicillin uk[/url] amoxicillin 775 mg

 134. Billyzep

  https://prednisoned.online/# prednisone 50 mg tablet cost

 135. HenryChunc

  neurontin 100mg tablets: gabapentin 300mg – neurontin 300 mg price in india

 136. Charlesthutt

  prednisone 1 tablet: prednisone pack – generic prednisone 10mg

 137. MarvinPrish

  neurontin 1800 mg [url=https://gabapentinneurontin.pro/#]neurontin 50mg tablets[/url] neurontin 600 mg capsule

 138. Billyzep

  http://zithromaxa.store/# where can i purchase zithromax online